13 Eylül 2011 Salı

Bir Kumbaranin Kazandirdiklari


Cocuklara kücük yaslarindan itibaren harclik yöntemiyle para yönetimi bilinci verilmelidir. Tecrübelerime dayanarak oglumda cok iyi sonuclar elde ettigimi söyleyebilirim. Simdi kizimin da en az agabeysi kadar bu bilinci kazanmasina ugrasiyorum. Kizim para biriktirmek adina önceleri kumbaradan ziyade minik süslü cüzdanlari tercih etmisti. Biz de onu kirmadik, birde cüzdan yöntemini deneyelim dedik. Fakat kücük cocuklarda kumbaranin sart oldugunu farkettik. Simdi düzenli para biriktiriyoruz. Coooook cok sevdigimiz bir oyuncak almak icin mesela. Öyle hemen hazira konmak yok. Bir seylere ulasmak icin biraz zahmet cekmeli ki, o esyanin kiymeti bilinsin.
Bizler yavrularimizi egitip, onlara bir seyleri ögretirken aslinda onlarin bize ne cok sey kattiklarinin farkindamiyiz acaba? Su kücücük kumbaranin bile her iki tarafa ne kadar faydasi dokundu. Bir anne olarak kumbaranin ne ise yaradigini anlatirken sunlari ögrendim:

-sabirli olmayi
-tane tane anlatmayi
-kendi para yönetimimi gözden gecirmeyi
-o yasta cocuga ne kadar harclik verecegimi arastirmayi,
-yavruma örnek olmayi
-iki cocugum arasinda adaleti gözetmeyi
-ve daha neler neler
...

Insan her yaptigi iste kazandiklarini ve kaybettiklerini bir farketse hayat ne kadar daha anlam kazaniyor diye düsündüm ayrica. Malesef bu hizli ve stresli yasam sürecinde durup düsünmeye bile zaman bulamadigimizi farkettim. Demekki eger isterse insan minik bir kumbaradan bile ne dersler cikarabiliyormus :)

Hayirli bol kazanclar ve güle güle harcamalar dilerim...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder